Pełnomocnictwo jak działa.

Czasami zarówno biznesowo jak i prywatnie zdarzają się sytuacje, kiedy musimy skorzystać z pełnomocnictwa. Na czym polega pełnomocnictwo? Kiedy i w jakich sytuacjach możemy go udzielić? Czym pełnomocnictwo różni się od upoważnienia?

Czym jest pełnomocnictwo?

Pełnomocnictwo jest formą upoważnienia osoby trzeciej do wykonywania konkretnie, ściśle określonych czynności za osobę, która tego pełnomocnictwa udziela przez wyrażenie woli. Najprościej rzecz ujmując pełnomocnik reprezentuje nas w ściśle określonych sytuacjach. Pełnomocnik podejmuje działania dotyczące bieżących spraw.

Kiedy potrzebujesz pełnomocnika?

Często w bankach, urzędach , instytucjach potrzebujemy pilnie załatwić różne sprawy a nie mamy na to czasu lub jesteśmy czasowo nieobecni wtedy pełnomocnik może okazać się niezbędny. Udzielenie pełnomocnictwa nie oznacza, że nie możesz samodzielnie działać w danej sprawie. Nawet jak masz pełnomocnika możesz działać samodzielnie.

W przypadku gdy prowadzisz firmę możesz udzielić pełnomocnictwo więcej niż jednej osobie.

Rodzaje pełnomocnictw

  • pełnomocnictwo z upoważnienia – zakres kompetencji pełnomocnika jest ściśle wcześniej ustalony.
  • pełnomocnictwo z mocy prawa – z tego typu pełnomocnictwem spotykamy się chociażby w sytuacji gdy rodzice reprezentują interesy małoletniego dziecka. W rozumieniu prawa oni są pełnomocnikami dziecka do ukończenie przez nie 18 roku

Czym się różni pełnomocnictwo od upoważnienia

Mogło by się wydawać, że pełnomocnictwo i upoważnienie to jest dokładnie ta sama forma dokonywania czynności prawnych w naszym imieniu. Nic bardziej mylnego. W przypadku upoważnienia osoba trzecia może jedynie dokonywać pewnych czynności jednak nie dokonuje wyrażenia woli. Najprościej mówiąc gdy będziemy mieli upoważnienie żeby iść do sklepu i kupić bułki to jedynie możemy zakupić bułki nie możemy dokonać innych decyzji związanych z zakupami. Natomiast mając pełnomocnictwo do zakupów prócz bułek możemy podjąć inne decyzje np.: kupić mleko, mięso czy otworzyć kartę lojalnościową w danym sklepie. Oczywiście wszystkie działania w ramach określonych ściśle w pełnomocnictwie.

Nasza Kancelaria świadczy pomoc prawną, doradzamy na każdym etapie sprawy.

Adwokat Małgorzata Woźniak